Jak vypadá ideální hypotéka na družstevní byt?

Když si chceme koupit nemovitost a nemáme dostatek svých vlastních finančních prostředků, je samozřejmě jasné, že si musíme půjčit. Tím úvěrovým produktem, který se v tomto směru plně nabízí, je hypotéka. Tu dnes můžeme využít na celou řadu možností, jako je třeba:

  • Nákup nemovitosti
  • Stavba nemovitosti
  • Rekonstrukce nemovitosti

Existuje ale ještě jedna poslední možnost, a tou je hypotéka na družstevní byt. Ta je úvěrovým produktem, který souvisí právě s družstevními byty. A to hned s jejich dvěma případy. Tedy kdy buď odkupujeme byt od družstva do osobního vlastnictví, nebo si zatím kupujeme jenom podíl v družstvu. Pojďme se proto podívat, jak by taková hypotéka měla vypadat.

Hypotéka na družstevní byt by měla být hlavně výhodná

To nejdůležitější, na co je třeba hledět, to je rozhodně výhodnost. Tu dnes u hypoték určujeme podle jednoho velmi důležitého parametru, a tím není nic jiného, než úrokové sazby. Čím jsou menší, tím pro nás samozřejmě lépe. Jelikož dnes není problémem získat tento úvěr i s úrokem v řádech jednotek procent, můžeme říci, že tento úvěr rozhodně patří mezi ty výhodný, se kterými chybu zaručeně neuděláme.

Ručit bychom měli kupovaným bytem

U běžné hypotéky samozřejmě ručíme vždy tou nemovitostí, kterou kupujeme. V tomto směru však může být hypotéka na družstevní byt poměrně specifická. A čím? Hlavně tím, že ručení bytem není vždy možné. Často závisí na konkrétní domluvě v družstvu. Tedy na tom, jak je rozděleno a zda ostatní souvisí s tím, aby bylo právě bytem ručeno. Pokud ano, je samozřejmě všechno v pořádku a my si tak bereme hypotéku, která je pro nás ideální. Pokud to však nejde, velmi často se neobejdeme bez toho, že je třeba mít k dispozici další nemovitý majetek, kterým budeme ručit.

CCS finance nabízí nebankovní hypotéky těm, kteří uvažují a realizaci vlastního bydlení formou nákupu družstevního bytu.

Ideální je financování celé kupní ceny

Co dnes s ohledem na výhodnost také hraje roli, to je i možnost financovat hypotékou celou kupní cenu. A to ať už jde o odkupní cenu celého bytu, nebo jde třeba o to, že zatím kupujeme pouze podíl v konkrétním družstvu a nemovitost nám tak připadne až někdy v budoucnu. Zde platí, že nejlepší hypotéka na družstevní byt dokáže financovat celou kupní cenu. Znamená to, že tedy nemusíme mít jakékoliv naspořené finance, kterými bychom vše hradili právě my sami.

Nejlepší je u banky

To poslední, jak by měla hypotéka na družstevní byt vypadat, jasně souvisí s tím, kdo ji poskytuje. Zde nesmíme zapomínat primárně na to, že nejlepší cestou jsou samozřejmě banky.

Ty můžeme doporučit i my, jelikož jsou zárukou férových a jasně daných podmínek. Ideálním příkladem je třeba hypoteční banka. A co o své možnosti uvádí? „Díky hypotéce dostanete peníze na hladký převod členských práv a povinností v družstvu, případně na splacení členského podílu družstvu nebo jiné právnické osoby.

Hypotéka na družstevní byt
Unsplash / Pixabay